Statistické šetření ISPV je povinné pro ekonomické subjekty s alespoň jedním zaměstnancem. Řídí se zákonem č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů. V tomto zákoně se v §2 písm. j) píše: "zpravodajskou povinností se rozumí povinnost zpravodajských jednotek poskytnout požadované individuální statistické údaje včas, úplně, správně a pravdivě pro statistická zjišťování, uvedená v programu statistických zjišťování." Program statistických zjišťování je vydáván každoročně a pro rok 2023 byl zveřejněn ve „Vyhlášce č. 324 ze dne 21. října 2022 o Programu statistických zjišťování na rok 2023“, v částce 150/2022 Sb. rozeslané dne 3. listopadu 2022 včetně přílohy 1 a 2. Šetření ISPV je do tohoto Programu každoročně zahrnuto (je zde označeno jako "Čtvrtletní šetření o průměrném výdělku" v příloze č. 2).
V roce 2023 je termín dodání dat do 25. dne měsíce následujícího po skončení sledovaného období. Termín pro zaslání dat za 4. čtvrtletí 2022 je 25. leden 2023.
Údaje za pracovní poměry můžete posílat i v lichých čtvrtletích a nebude to považováno za chybu. Tyto údaje nebudou pro statistiku využity.
Období, za které se data posílají, se liší v souboru o ekonomickém subjektu (MI) a souboru o pracovních poměrech (MP). V MI souboru budou data za poslední kalendářní čtvrtletí, tedy pokud má firma posílat data za 4. čvrtletí, údaje za říjen až prosinec. Jinak je tomu u MP souboru, zde se zasílají data vždy v nápočtu od počátku roku. I v tom případě, že poprvé posíláte data za "4. čtvrtletí" jedná se o data za leden až prosinec. Pouze průměrný hodinový výdělek (položka PRUMVYD) je vypočítán za říjen, listopad a prosinec.
Hodiny nevyčerpané dovolené se ve statistice ISPV nezapočítávají do žádné položky. Také částka, kterou byly tyto hodiny proplaceny (např. při ukončení pracovního poměru), se nezapočítává nikam, ani do položky NAHRADY.
Podle ukazatele ČSÚ „Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve fyzických osobách“ (https://apl.czso.cz/iSMS/ukazdet.jsp?fnazev=pr%F9m%ECrn%FD+eviden%E8n%ED+po%E8et+zam%ECstnanc%F9&froz=0&fid=317) nepatří zaměstnanci, kteří jsou ve vyšetřovací vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, do evidenčního počtu zaměstnanců a proto se nepřítomnost z důvodu vyšetřovací vazby nebo trestu odnětí svobody v ISPV nevykazuje (jde o stejný případ, se stejnou metodikou vykazování jako např. nepřítomnost z důvodu mateřské nebo rodičovské dovolené). Zaměstnanec po tuto dobu nemá žádný fond pracovní doby a nemá tedy ani žádné neodpracované hodiny. Příklad: Zaměstnanec je od 1. února ve vyšetřovací vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody. Vykážou se mu pouze údaje za leden a do KONECEP se uvede 20220131. V případě jeho návratu do zaměstnání v témže kalendářním roce se do KONECEP uvede 0 a do dalších položek věty o zaměstnanci se údaje zjištěné po návratu a údaje zjištěné před nástupem do vazby nebo výkonu trestu odnětí svobody sečtou (jde o evidenční dny, fondy pracovní doby, odpracované a neodpracované hodiny, mzdu a její složky atd…). Pokud zaměstnanec není v evidenčním počtu celý rok z důvodu vazby nebo výkonu trestu odnětí svobody, jeho záznam do dat ISPV nevstupuje.
Mimořádná odměna pro zaměstnance u poskytovatelů lůžkové péče a v sociálních službách je odměnou nepravidelnou a má být vykázána v položkách struktury dat IPSV, pokud k tomu není jiný zákonný důvod tímto způsobem:
Stravenkový paušál, stejně jako jiné formy příspěvku zaměstnavatele na stravování, není mzdou za práci, v ISPV se nesleduje a nemá se vykazovat v žádné položce, ani ve čtvrtletním souhrnu za ekonomický subjekt, ani v záznamech jednotlivých zaměstnanců.
Ano. Mimořádný karanténní příspěvek (tzv. izolačka) má být vykazován stejně jako náhrady vyplácené zaměstnavatelem zaměstnanci za dobu dočasné pracovní neschopnosti/karantény v položce NAHRNEMZ. Toto stanovisko se opírá o výklad, uvedený na stránkách ČSSZ: https://www.cssz.cz/web/cz/-/mimoradny-karantenni-prispevek-tzv-izolacka-jeho-vyse-a-odecet-od-pojistneho.
Do kterých položek započítávat hodiny a náhrady mzdy v případě karantény, nemoci, ošetřování člena rodiny nebo překážek v práci na straně zaměstnavatele?
Dotazy týkající se položky OBORVZD (obor vzdělání) najdete zde.
Dle instrukcí ČSÚ zaměstnanci, kteří budou pobírat novou dávku systému nemocenského pojištění, tzv. Dlouhodobé ošetřovné, budou i po tuto dobu zahrnuti do evidenčního počtu zaměstnanců. Tento postup vychází z metodické dohody ohledně zapracování konkrétních dopadů této zcela nové dávky do statistiky práce. Doba dlouhodobého ošetřovného tedy bude zahrnuta do fondů pracovní doby (do položek FONDSTA a FONDSJE) a rovněž do počtu hodin celkové neodpracované doby (položky ABSCELKQ a ABSCELK). Zaměstnanci se i po dobu čerpání dlouhodobého ošetřovného budou započítávat do počtů zaměstnanců (do položek POCFYZQ a POCPREPQ). Vyplacená dávka se do ISPV nevykazuje.
Zaměstnanec, pobírající po čtrnáct kalendářních dní dávku otcovské poporodní péče, tzv. otcovské, využije pro volno v zaměstnání rodičovskou dovolenou – viz https://www.mpsv.cz/web/cz/nemocenske-pojisteni (kapitola Dávkový systém nemocenského pojištění, bod 5. Dávka otcovské poporodní péče (otcovská)).
Odměny za pracovní a životní jubilea a odměny při odchodu do důchodu nejsou mzdou za práci, v ISPV se nesledují a nemají se vykazovat do žádné položky, ani ve čtvrtletním souhrnu za ekonomický subjekt, ani v záznamech jednotlivých zaměstnanců.
Ne,není. Náklady na praní pracovních oděvů (uniforem, ochranných oděvů) se v položce ostatních osobních nákladů nemají vykazovat. V položce ostatních osobních nákladů (OONQ) se mají vykazovat pouze plnění uvedená v popisu ukazatele ČSÚ (viz Ostatní osobní náklady). V ISPV se náklady na praní pracovních oděvů nesledují v žádné položce.
Na základě dotazů respondentů na správné vykazování některých plnění ve výkazech ISPV přinášíme přehled dosud konzultovaných plnění, která se v ISPV nesledují a respondenti by je neměli vykazovat v žádné položce jak ve čtvrtletních souhrnech za ekonomický subjekt, tak v položkách jednotlivých pracovních poměrů.
Uvedený seznam není vyčerpávající. V případě pochybností, zda některé konkrétní plnění do ISPV zahrnovat, případně do které položky, Vám doporučujeme obrátit se na zpracovatele (kontakty jsou uvedeny v metodickém pokynu, příp. zde).
Do žádné. Stabilizační odměny učňům se v ISPV nesledují.
Změna legislativy u obchodních korporací přinesla nejednoznačný výklad práva v oblasti souběhu funkcí členů statutárních orgánů. Do poloviny roku 2014 stále nebylo jasné, jak se např. jednatelé společností mají s touto problematikou vypořádat. Respondenti šetření v ISPV pak často nevěděli, jak správně vyplňovat údaje o jednatelích. Zda mají zařazovat jednatele do pracovních poměrů, a jaký kód CZ-ICSE jim přiřadit.
Kód CZ-ICSE přímo pro členy statutárních orgánů ve větě o pracovních poměrech (MP), kteří mají pouze smlouvu o výkonu funkce, zatím není vytvořen, proto bylo dohodnuto se správcem číselníku (ČSÚ), že se členům statutárních orgánů bude přiřazovat kód 3119 (osoby pracující na vlastní účet jinde neuvedené). Tyto záznamy do věty o pracovních poměrech nemusíte uvádět. Do věty o ekonomickém subjektu (MI) uveďte za tyto členy údaje do položky OONQ (celkové ostatní osobní náklady zúčtované).
V případě širšího určení místa výkonu práce se do položky MISTOVP uvádí kód okresu pravidelného pracoviště podle § 34a) ZP. Pravidelným pracovištěm je v tomto případě buď pravidelné pracoviště, které je sjednáno v pracovní smlouvě pro účely cestovních náhrad nebo obec, ve které začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce.
Soubor o ekonomickém subjektu, který nazýváme MI, je tvořen jednou datovou větou vztahující se k celému ekonomickému subjektu. A obsahuje následující skupinu položek: identifikační a adresní údaje o ekonomickém subjektu, agregované údaje za všechny zaměstnance, kteří byli v posledním čtvrtletí zahrnuti do evidenčního počtu a údaje o ostatních osobních nákladech za poslední čtvrtletí. Kromě identifikačních údajů se uvádí pouze údaje za poslední kalendářní čtvrtletí tedy nikoliv kumulované od počátku roku jako je tomu v MP souboru. Soubor o pracovních poměrech (MP) zahrnuje všechny pracovní poměry zaměstnanců, kteří byli ve sledovaném období v evidenčním počtu. Jak již bylo zmíněno MP zahrnuje kumulované údaje za celé sledované období, tedy od počátku roku do konce čtvrtletí, ke kterému se šetření provádí. MP obsahuje tyto skupiny položek: osobní charakteristiky zaměstnance, základní profil pracovního poměru, charakteristiky pracovní doby a hrubé mzdy a jejích struktur a průměrný hodinový výdělek.
Ano, nepravidelné odměny bývalých zaměstnanců zúčtované v posledním čtvrtletí sledovaného období mají být zahrnuty do souhrnné částky hrubých mezd (HRMZDYQ) a do částky nepravidelných odměn (PONEQ). Tento způsob vykazování platí od 1.čtvrtletí 2017. V počtech zaměstnanců ani jiných položkách MI souboru se dodatečné zúčtování nepravidelných odměn nemá nijak projevit.
Do souboru MP se pracující na dohody o pracovní činnosti a na dohody o provedení práce nezahrnují.
Ano, pokud mají s ekonomickým subjektem uzavřenu pracovní smlouvu.
Stanovený fond pracovní doby (položka FONDSTA) se počítá pro plný pracovní úvazek. Sjednaný fond pracovní doby (položka FONDSJE) se liší od stanoveného fondu v případě, že pracovník pracuje na zkrácený úvazek. Sjednaný fond prac. doby se tedy vždy počítá podle velikosti úvazku, na který je pracovník zaměstnán.
Ano, bude zde doba i za dobu dočasné pracovní neschopnosti (pouze za pracovní dny). Tato doba bude také uvedena v položce ABSNEMZ.
Ne, tyto náhrady patří jen do položky NAHRNEMZ souboru o pracovních poměrech (MP).
Ne, tyto náhrady zde nepatří.
Ano, oba záznamy budou mít shodný údaj v položce IDZAM (za předpokladu, že se u takových pracovních poměrů liší CZISCO).
Do této položky se uvádějí hodiny všech dočasných pracovních neschopností, resp. karantény i v případě, že si je zaměstnanec způsobí úmyslně. Jedná se o dobu prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti, za které se neposkytují nemocenské dávky. Hodiny se uvádějí pouze z fondu pracovní doby (za pracovní dny).
Podle „Příručky pro přípravu vstupních dat ISPV“ str. 15 se v případě, že je zaměstnanec v evidenčním počtu poslední den sledovaného období a zároveň první den následující po sledovaném období, naplňuje tato položka hodnotou „0“ (nula).
Ano, někdy se mohou vyskytnout případy, kdy je potřeba opravit hodnoty špatně zúčtované. Ve většině případů se ovšem toto neprojeví, protože se jedná o kumulované údaje, a také zde nemají vstupovat opravy předchozího roku. V případě, že se jedná o korektní údaj, je tuto informaci vztahující se k chybě možno zaznačit při odesílání dat.
Zaokrouhlování provádějte matematicky (tedy od 5 nahoru).
Máte-li harmonogram rozložení pracovní doby pro směnné provozy, nemusí to ještě znamenat uplatnění konta pracovní doby. "A" v položce KONTOPD se uvede jen pro ten pracovní poměr, u kterého bylo uplatněno konto pracovní doby ve smyslu §86 a následujících Zákoníku práce.
Do položky PRIPLAT se mají započítávat pouze zákonné příplatky (za práci ve svátek, za práci v noci, o sobotách a nedělích, za práci ve ztíženém prostředí), nebo příplatky, které má společnost stanovené ve vnitřním předpisu nebo kolektivní smlouvě (např. příplatek za směnnost, za práci ve výškách, za uznané certifikáty, za zaškolování nových zaměstnanců,…). Do položky PRIPLAT ale rozhodně nesmí být započítaná pohyblivá složka mzdy (výkonnostní, motivační), kterou některé společnosti označují jako osobní příplatek. Pohyblivá složka mzdy se započítává do pravidelných prémií a odměn (položka se jmenuje POPRAV). (A samozřejmě se započítává s ostatními složkami mzdy do položky MZDA.)
Vstupní data do šetření lze pořídit buďto pomocí většiny mzdových systémů od českých softwarových firem nebo ručně pomocí v Internetovém pořizovacím programu.
Pomocí IPOP je možné odesílat soubory ve formátu xml, dbf a txt.
Ano, je k dispozici na www.ispv.cz v sekci Pro respondenty šetření > Soubory ke stažení.